digitální gramotnost nebo digitální demence?

past No. 11, kterou na nás líčí obchodníci v supermarketech

past No. 11, kterou na nás líčí obchodníci v supermarketech

Procházel jsem dnes jedním hypermarketem a v chladícím pultu jsem se jal přebírat nabídkou mléka v PET lahvích  s cílem vítěze mé volby vložit do košíčku. Ručka hbitě minula privátní značku mléka. Nejsem z těch, kteří nechají ve válce zemědělců, mlékáren a obchodních řetězců svou volbou, šetříce 2 Kč na litru této kapaliny, zvítězit vyděrače z obchodních řetězců. Nakonec jsem zvolil jednu z českých mlékáren, protože po exkurzi v jedné z velkých českých mlékáren vím, že kvalita mléka je velmi pečlivě sledována a jedná se o mléko z malých i velkých českých chovů. Mezi jednotlivými značkami přitom, jak jsem měl možnost se přesvědčit není velký rozdíl a mlékárna má jen velmi malou schopnost výslednou chuť mléka jakkoliv ovlivnit…

Tento příspěvek navazuje na článek “10 pastí, které na vás líčí obchodníci v supermarketech

Milk

Co mě překvapilo, byl výrobek Selské mléko za zhruba 31 Kč. Ptám se proč je toto mléko o 10 Kč dražší než ostatní? Pátral jsem, rozdíl zde opravdu není, jedná se o obyčejné plnotučné mléko, jen název “Selské” vzbuzuje v zákazníkovi pocit, že si kupuje něco více než jen mléko. Toto je totiž klasický příklad toho, jak marketing funguje. Stačí výrobek dobře pojmenovat. Co znamená přívlastek “selské” ? Pokud drahý čtenáři hádáš, že nic, máš pravdu. Stejně by se mohlo toto mléko jmenovat třeba Babiččino mléko, Domácí mléko, Mléko dle původní receptury nebo Mléko DeLuxe, Extra mléko, případně Mléko natur. Pořád by se jednalo o to samé mléko, překvapivě bílou tekutinu dobře známé chuti.

 Podobných příkladů, kdy se výrobky standardní kvality nabízejí na pultech obchodů za cenu luxusního zboží by se dalo najít více.

Trochu jsem pátral, například Heinz vyrábí majonézu pod názvem Babiččina majonéza. Zní to dobře, až na to že podle dTestu obsahuje E334, E415 a E1422, naštěstí po průzkumu těchto látek se dá říci, že E415 je potenciální alergen, jinak se jedná o látky bezpečné. Babička by je však jistě nahradila větší dávkou tuku.  Na druhou stranu, trvanlivost skutečné babiččiny majonézy by byla maximálně několik dní. A mám tu ještě jeden tip: pokud toužíte po štíhlejší linii, je tučnou majonézu (kde je méně chemie) možné “napajcovat” jogurtem.

Hezkým příkladem je například dlouholetá snaha naučit zákazníky pít balenou vodu. Tohle je kapitola sama pro sebe. Na jedné straně dnes v PET lahvích, které snad jsou zdravotně nezávadné, najdete minerální vody se zajímavým složením a chutí a na druhé straně stolní vodu, která je vlastně stejná jako kohoutková, jen je balená. Její značnou nevýhodou může být nevhodné skladování a podobně. Nechci zde tento výrobek zcela zavrhovat, v mnoha případech má své opodstatnění. Například, pokud se vydáte na chatu, kde je k dispozici jen užitková voda z místního zdroje, v případě závad na vodovodním řádu a podobně. Když ale vidím zákazníky tahat z obchodu balíky této vody na domácí využití, beru to jako obrovské vítězství marketingu. Ten nejprve představil vodu z kohoutku jako něco odporného a následně nabídl spotřebiteli záchranu v podobě vody v lahvi. Jeden supermarket v Itálii nabídl dokonce svým zákazníkům kohoutek vytažený před obchod a k němu prázdné lahve. Řada zákazníků tak pochopila, jak absurdní je nosit si balenou vodu z obchodu. Samozřejmě nemusím dodávat, že výrobci balených vod zuřili.

Proto zákazníku pozor! Až budeš vybírat zboží, měj na paměti, že všechny výrobky domácí, babiččiny, selské, farmářské a podobně, jejichž producenty jsou velké podniky, jsou prostě úplně obyčejně vyrobené ve sterilní továrně, sterilními průmyslovými postupy. Neznamená to, že jsou nekvalitní. Na druhou stranu ale nejsou ani domácí. Ono také aby ne, před vším domácím nás totiž úzkostlivě brání hygienické předpisy, mnohdy až absurdní, které vznikly pravděpodobně právě po dohodě a lobbingu ze strany velkých firem. Těm by totiž drobná konkurence zbytečně překážela v rozletu.

p.s. těsně před dokončením tohoto článku jsem objevil jedno video ze série Kancelář Blaník, které přesně vystihuje to o čem zde píšu: https://www.stream.cz/blanik/10005376-biobabis

photo credit: via photopin (license)
photo credit: Milch #1 via photopin (license)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *